ÎMPREUNĂ-LUCRARE ÎN GRĂDINA DOMNULUI

Copiii din grupul catehetic al bisericii noastre participă și în acest an la Concursul Național Catehetic „Tinerii și vârstnicii să laude Numele Domnului“. În cadrul activităților incluse  în acest proiect, copiii și vârstnicii parohiei noastre  au sărbătorit „Săptămâna verde“ prin activități de grădinărit în curtea bisericii. Sub lumina blândă a soarelui, în aerul curat al primei dimineți de aprilie, copiii s-au conectat cu natura.

Scopul activității noastre a fost acela de a implica  copiii alături de cei vârstnici în activitățile organizate periodic în parohia noastră, iar aceștia să capete deprinderi de mici gospodari. Au venit pregătiți cu lopățică și greble, au adus cu ei răsaduri de flori, câteva semnițe și, îndrumați cu duioșie de către vârstnicii parohiei noastre, au plantat flori în curtea bisericii. Au lucrat ca o echipă, au ascultat îndrumările celor cu mai multă experiență, au exersat răbdarea și grija față de tot ce ne înconjoară. Au descoperit importanța îngrijirii plantelor, că orice lucru făcut cu grijă, cu răbdare, îngrijit pe parcursul timpului, dă roade bune. Și binele sădit în sufletele copiilor chiar de bunici, prin poveștile lor nemuritoare, spuse cu glas cald si blând,  își arată roadele în timp.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.